Tarihçe

Yüksekokul Hakkında Bilgi

Yüksek okulumuz, 2547 Sayılı kanun ve 2880 sayılı kanun değişikliği uyarınca, Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 03.03.1992 tarihli kararıyla, 1992–1993 öğretim yılında eğitim-öğretim faaliyetine başlamıştır. Teknik Programlar Bölümü bünyesinde Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği (I. ve II. Öğretim), Seracılık (I. Öğretim) ve Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama (I. ve II. Öğretim) programlarında öğrenci alınmıştır. 2003–2004 eğitim-öğretim yılında İktisadi ve İdari Bilimler Bölümünün açılması ile Muhasebe (İÖ) programında eğitim – öğretime başlanmış ve Yüksekokulumuzda Bölüm sayısı ikiye çıkmıştır. 2009–2010 eğitim-öğretim yılı itibariyle Organik Tarım Programı (I. ve II. Öğretim) ve Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Programı (I. ve II. Öğretim) öğrenci alımına başlanmıştır. Yüksekokulumuzdaki gerek Teknik Programlar, gerekse İktisadi ve İdari Programlar Bölümleri’nde, kamu ve özel kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu ara elemanlar yetiştirilmektedir. Bunlar, dört yıllık lisans mezunlarından daha fazla pratik bilgiye sahip, meslek lisesi mezunlarından ise daha çok teorik bilgiye sahip elemanlar olup ilgili sektörlerin en çok ihtiyaç duyduğu elemanlardır.


 
Fiziksel Yapı
 
Bafra Meslek Yüksekokulu, şehir merkezinde bulunan, Bafra Belediyesinden 49 yıllığına kiralanan bir bina, okul bahçesi, dinlenme yeri bulunan çevrili alanıyla hizmet vermektedir.

1. Kat : Yemekhane, Kantin.
2. Kat :  8 Adet derslik, 1 adet laboratuar.
3. Kat :  Müdürlük, Akademik ve İdare Personele ait bürolar.
4. Kat :  3 Adet derslik, 3 adet laboratuar, konferans salonu, 4 adet büro.

Öğrenci Yurtları 

 
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait Milli Piyango Öğrenci yurdu mevcuttur. 3 bina halinde hizmet veren yurt 256 kız ve 256 erkek olmak üzere 512 öğrenci kapasitelidir.